Masaż segmentarny - Banaszkiewicz Jerzy: Fizjoterapeuta, Kręgarz, Masażysta

Idź do spisu treści

Menu główne:

Masaż segmentarny

Masaż odmiany



Choroby narządów wewnętrznych powodują zmiany nie tylko w skórze, ale również we wszystkich tkankach ustroju: w tkance mięśniowej, naczyniach, tkance łącznej, stawach, nerwach i układzie kostnym.
W schorzeniach narządów wewnętrznych występują w odpowiednim miejscu napięcia (ograniczone lub rozlane), przeczulenie bólowe, stwardnienia mięśniowe i zaburzenia ukrwienia.
Strefy obronne organizmu, które częściej niż się przyjmuje pozostają po ustąpieniu schorzenia narządu mogą wywołać odruchowe zaburzenia czynnościowe narządów. Masaż segmentarny pomaga zapanować nad tym negatywnym zjawiskiem.
Opisywany masaż jest zespołem chwytów i technik, które stosuje się w celu odruchowego oddziaływania na wszystkie tkanki i ich zmiany chorobowe. Masaż segmentarny łagodzi zaburzenia układu nerwowego, usuwa bóle, zwiększa wydolność ogólnoustrojową, oraz co ważne, nie wywołuje objawów ubocznych.
Głównym jego założeniem jest opracowanie każdej odruchowej zmiany tkankowej przez zastosowanie najwłaściwszych technik, polegających na działaniu bodźcowym na strefy refleksyjne znajdujące się w tkankach miękkich: skóra, tkanka podskórna, mięśnie. W masażu segmentarnym obowiązują zasady i warunki stosowane w masażu klasycznym. Na drodze neuroodruchowej zauważymy korzystny wpływ masażu segmentarnego na narządy wewnętrzne i układy organizmu. W masażu segmentarnym wyróżnia się zatem chwyty diagnostyczne, służące do wykrywania zmian odruchowych w tkankach i narządach oraz chwyty lecznicze, wykorzystywane do usuwania tych zmian.


















 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego